Postavy

Seriál prešiel od začiatku neuveriteľným vývojom. Už 20 rokov môžu diváci sledovať príbehy tejto obyčajnej rodinky. Táto časť vám objasní začiatky, zlaté doby a niečo zo súčasnosti.

Pôvod Simpsonovcov a The Tracey Ullman Show

Príbeh začína v roku 1986. Producenti Tracey Ullman Show zháňajú niekoho, kto by pre nich kreslil jeden až dvojminútové kreslené skeče (anglicky shorts), ktoré by sa vysielali počas ich šou. Táto hudobno zábavná šou bola vysielaná od 5. apríla 1987 do 26. mája 1990 na americkej stanici FOX (spolu 82 epizód) a zastrešovala ju britská komička a občasná speváčka Tracey Ullman. Tá si do šou pozývala rôznych hudobníkov a humoristov. Jeden z producentov James L. Brooks, požiadal Matta Groeninga, aby pre nich vytvoril krátky animovaný seriál. James už poznal Mattov komiks s názvom "Life in Hell" (Život v pekle) a preto ho oslovil.

Starí vs. noví Simpsonovci

Keď si Matt uvedomil, že animovanie jeho komiksu Life in Hell by viedlo k zrušeniu autorských práv na jeho životnú prácu, rozhodol sa, že si zvolí inú cestu. Za pár minút v časovom strese vymyslel na chodbe pred Brooksovou kanceláriou nové postavy, ktoré pomenoval Homer, Marge, Bart, Lisa, Maggie a dedko Abraham. Takto vytvoril rodinu Simpsonovcov (priezvisko vlastne znamená "Son of A Simpleton", čiže syn hlupáčika), pričom mená postáv rozdelil pomerne jednoducho po svojej rodine. Homerovi dal meno po svojom otcovi, Marge (Margaret) po svojej mame, Lisu a Maggie pomenoval po svojich dvoch sestrách. Jednu z hlavných postáv nazval Bart, pretože je to prešmyčka (anagram) slova "brat" (v slov. niečo ako "nezbedník"), pričom vzorom mu bol jeho starší brat Mark a on sám.

Tracey Ullman Show
Prvá epizóda s názvom Good Night (Dobrú noc) bola odvysielaná 19. apríla 1987, posledná 21. mája 1989, 6 mesiacov pred prvou "klasickou" epizódou. Celkovo bolo vyprodukovaných 48 epizód v troch sériách. Skeče sa stali veľmi populárne, nakoľko reprezentovali klasickú vzorku obyčajnej priemernej americkej rodiny. Skeče neboli nadabované do češtiny, avšak dve časti sa objavili v epizóde zo 7. série 138. slavnostní epizoda (The Simpsons 138th epizode Spectacular).

Všetky príbehy boli napísané a naskicované Mattom Groeningom. Kresby rodinky boli kostrbaté, pretože Matt si myslel, že ich pošle animátorom, ktorí ich vyhladia; no oni len obtiahli jeho náčrty. Animácia bola produkované v štúdiu Klasky Csupo, spolu s Wesley Archerom, Davidom Slivermanom a Billom Koppom, ktorí bol animátormi počas prvých sérií. Georgi Peluse koloroval postavy a on bol ten, kto sa rozhodol, že postavy urobia žlté. Animácia je značne odlišná od tej, ktorú poznáme teraz, no v posledných dieloch sa už blížila k tej, ktorá sa objavila v 1. sérii.

Prvý epizóda zo šou Tracey Ullmanovej
Good Night bol prvý skeč, ktorý dostal Simpsonovcov na obrazovky

Postavy boli nadabované rovnakými ľuďmi ako v najnovších epizódach známych z pôvodného znenia Simpsonovcov. Dan Castellaneta daboval Homera a Abrahama Simpsona a tiež klauna Krustyho. Homerov hlas však znie dosť odlišne v porovnaní s klasickými epizódami. Julie Kavner, Nancy Cartwright a Yeardley Smith prepožičali svoje hlasy Marge, Bartovi a Líze v tomto poradí.

Skeče boli vysielané počas prvých troch rokov pôsobenia Tracey Ullman Show. V štvrtej a poslednej sérii The Tracey Ullman Show už skeče neboli. V prvých dvoch sériách týchto skečov boli príbehy rozdelené na tri alebo štyri časti, v tretej už išlo o celý príbeh v jednom skeči. Sama Tracey Ullman vyvolala súdny spor, tvrdiac, že jej šou bola zdrojom úspechu Simpsonovcov a preto by mala mať podiel na zisku. V tomto spore však proti FOXu neuspela.

Zlaté časy

Prvá epizóda Vánoce u Simpsonových
Prvá epizóda Vánoce u Simpsonových (Simpsons Roasting on an Open Fire)

V roku 1989, premenil tím producentov, Simpsonovcov na polhodinový animovaný seriál pre Fox. Tím bol zložený z ľudí, ktorí dnes patria do animátorského štúdia Klasky Csupo. Jim Brook si u spoločnosti Fox vyboxoval zmuluvu, ktorá zabezpečovala, že Fox sa nemôže starať do obsahu seriálu. M. Groening povedal, že jeho cieľ pri tvorbe seriálu bol ponúknuť divákom alternatívu k tomu, čo on nazýva televízny odpad pre masy, ktoré sledovali. Prvou epizódou sa stala epizóda s názvom Vánoce u Simpsonových (Simpsons Roasting on an Open Fire), namiesto pôvodne plánovanej Hezkej večer (Some Enchanted Evening), kvôli problémom s kvalitou animácie v ňom. Česká televízia však ako premiérovú epizódu odvysielala 8. januára 1993 práve Hezkej večer. Je to spôsobené tým, že produkčný kód tejto epizódy je 7G01 a Vánoce u Simpsonových majú produkčný kód 7G08 takže na ČT bol odvysielaný až ako 8. epizóda.

Simpsonovci boli prvým televíznym seriálom siete Fox, ktorý sa umiestnil medzi 30. najpopulárnejšími seriálmi roku. Jeho úspech dokonca prinútil Fox zaradiť Simpsonovcov do vysielania v takom čase, aby mohli súperiť so sitcomom The Cosby Show (Šou Billa Cosbyho), tento krok však iba ubral zo sledovanosti seriálu.

Seriál bol od začiatku kontroverzný. Neposlušnosť vtedajšej hlavnej postavy Barta, ktorému sa často jeho výstrelky prepiekli bez akéhokoľvek trestu, ho pomohli niektorými rodičmi zaškatuľkovať ako zlý vzor pre deti. V tom čase dokonca vtedajší americký prezident George Bush starší povedal, že americkú rodinu je treba preformovať, aby sa viac podobala na Waltonovcov (TV seriál zo 70-tych rokov) a menej na Simpsonovcov. Niekoľko amerických škôl dokonca zakázalo nosiť do školy akékoľvek predmety so simpsonovskou tematikou napríklad aj tričká, ako tričko s Bartom a nápisom "Nespratník ('A som na to pyšný, kámo!')" "Underachiever ('And proud of it, man!')". Napriek tomu sa počas prvých 14. mesiacov predaja podarilo vygenerovať zisky v hodnote $2 miliárd dolárov, vďaka predaju vecí zo Simpsonovcami.

Úspechy a pády

Obálka magazínu TV Guide
Obálka magazínu TV Guide (vydanie z roku 1997)

Presne 9. februára 1997 prekonali Simpsonovci seriál Flinstoneovci s epizódou 8.série Představují se Itchy, Scratchy a Poochie ("The Itchy & Scratchy & Poochie Show" ako najdlhšie bežiaci animovaný seriál v takzvanom prime-time, teda hlavnom vysielacom čase v Amerike. V roku 2004 nahradili Simpsonovci seriál The Adventures of Ozzie and Harriet (1952 - 1966) ako najdlhšie bežiaci animovaný alebo hraný sitcom v Spojených Štátoch. V októbri 2004 na chvíľu predbehol Scooby-Doo Simpsonovcov ako animovaný seriál s najväčším počtom epizód. No Scooby-Doo bol zrušený v apríli 2005 s počtom epizód 371 a Simpsonovcom sa podarilo túto hranicu prekonať ešte pred koncom 17. série. Niektoré zahraničné animované seriály však hravo prekonajú aj Simpsonovcov. Napríklad Japonský anime seriál Doraemon má na svojom konte viac ako 600 epizód.

So svojimi 20. sériami (2008-2009) sa Simpsonovci vyrovnali rekord seriálu Gunsmoke, ktorý mal celkovo tiež 20 sérií. Aj keď počet epizód tohto seriálu je omnoho vyšší - konkrétne 635. Za súčasných vysielacích podmienok sa Simpsonovcom nemôže podariť podobný výkon, pokiaľ nedosiahnu 29 sérií.

Úpadok Simpsonovcov a kritika zo strany fanúšikov.
Počas mnohých rokov kritici vyzdvihovali dôvtip, inteligenciu a realizmus v nových epizódach. Avšak v polovici 90-tych rokov sa začal postoj kritikov, ako aj fanúšikov meniť. Niektorí z nich začali hovoriť o tom, že seriálu už dochádza šťava. Do roku 2000 už mnohí fanúšikovia stratili ilúzie, že by sa to mohlo zlepšiť. Dej seriálu sa posunul z viac-menej na niektorej z postáv založeného deja k tomu, čo mnohí nazývajú prílišné zdôrazňovanie šaškovania napríklad Homera.

Simpsonovci sú už dlhé roky na výslní
Simpsonovci na gauči

V roku 2003 pri príležitosti osláv 300. epizódy s názvom Bart na volné noze (Barting over - s14) uverejnil USA Today dva články o Simpsonovcoch: výber 10 najlepších epizód od webmasterov najrozsiahlejšej fanstránky o Simpsonovcoch - The Simpsons Archive a výber 15 najlepších epizód podľa scenáristov. Najnovšia epizóda z rebríčka fanúšikov bola epizóda Homerova Fobie ("Homer's Phobia") z 8. série; najnovšia epizóda z rebríčka scenáristov bola Cena smíchu ("Behind the Laughter") z 11. série, pričom v tej dobe bola aktuálna 13. séria.

Napriek kritike si Simpsonovci dokázali získať širokú divácku základňu a prilákať nových fanúšikov. No prvé série dokázali k obrazovkám prilákať priemerne 13,4 milióna divákov, zatiaľ čo napríklad 20. séria už niečo vyše 6 miliónov. Počas rozhovoru v apríli 2006 Matt Groening povedal, "Ešte skutočne nevidím koniec na dohľad. Myslím si, že je možné, že sa seriál stane finančne neakceptovateľný...ale práve teraz je čo sa týka kreatívnosti, rovnaký ak nie lepší ako kedykoľvek predtým. Animácia je neuveriteľne detailná a nápaditá a v príbehoch sa dejú veci, ktoré sme ešte nerobili. Takže z pohľadu kreatívnosti neexistuje dôvod skončiť."

TOPlistTOPlist