Postavy

Simpsonovci sa zrodili v časovom strese v hlave Matta Groeninga. Jeho stručnú biografiu nájdete samozrejme aj u nás. Predstavíme vám nielen Matta, ale aj jeho prácu.

Celým menom Matthew Abram Groening, nám dobre známy ako Matt Groening sa narodil 15. februára 1954 v americkom meste Portland, štát Oregon. Je karikaturista, tvorca komiksu Life in Hell a animovaných televíznych seriálov Simpsonovci (1989) a Futurama (1999). Je rozvedený a má dve deti.

Začiatky

Matt vyrastal v Portlande, v rodine s piatimi deťmi. Jeho otec Homer bol kreslič komiksov, karikaturista, scenárista, no a umelecké sklony zdedil práve po ňom. Mama Margaret bola učiteľka.

Matt Groening

Od malička si rád kreslil komiksy, ale neznášal vymaľovávanie, pretože vždy vychádzal za čiaru. Škola bola pre neho miesto, kde mohol tráviť čas kreslením komiksov, nie vzdelávať sa. Už na základnej škole si ľavák Matt radšej kreslil, ako by mal dávať pozor. Do dneška nevie hlavné mestá štátov a problémy mu robí aj malá násobilka. Na strednej škole (Lincoln High School v Portlande) pokračoval v podobnom duchu. Naďalej kreslil komiksy na všetkých hodinách. Tu začal kresliť svoje komiksy aj pre školský časopis.

Študoval na Evergreen State College v meste Olympia, štát Washington, na pokrokovej škole, ktorú on sám nazval "hipísackou univerzitou, kde sa neznámkovalo a neboli žiadne povinné predmety". Počas štúdia bol šéfredaktorom univerzitných novín The Cooper Point Journal, pre ktoré aj pravidelne písal. Na škole sa spriatelil s karikaturistkou Lyndou Barryovou.

Cesta nahor - Life in Hell

V roku 1977 získal diplom z filozofie na Evergreen State College, no a vydal sa takpovediac na vlastnú päsť vo svojich 23 rokoch do veľkomesta Los Angeles. Chcel sa stať spisovateľom. No najskôr mu to nešlo podľa jeho predstáv. Pracoval tam ako vodič a životopisec pre 88-ročného neúspešného režiséra ešte neúspešnejších filmov. Matt nemohol vystáť Los Angeleský smog a nezaujímavú krajinu a navyše sa prehlbovala jeho kríza v profesionálnom raste. Tak sa rozhodol, že poteší svojich priateľov a o jeho pôsobení v Los Angeles im posielal im komiks, ktorý nazval Life in Hell (Život v pekle).

Matt Groening
Hlava plná komiksov

Tento komiks sa stal jeho prvým skutočným úspechom. Najskôr ho vydával iba v mieste jeho vtedajšieho pracoviska - v predajni nahrávok Licorice Pizza (v oddelení kníh). V roku 1978 sa tento komiks objavil v časopise Wet magazine a postupne si našiel fanúšikov. O dva roky neskôr sa miestny týždenník Los Angeles Reader rozhodol pravidelne publikovať Mattove komiksy. Graficky neboli komiksy nejako zvlášť oslnivé, dôležitejším však bol príbeh. Hlavná postav komiksu je Blinky, osamelý, čudácky, zubatý a neurotický zajac (v roku 1985 Matt povedal, že meno Blinky bolo to najhlúpejšie meno, ktoré ho napadlo). Medzi ďalšie postavy patria: jeho priateľka Sheba; Bongo jeho syn, ktorého má s bývalou manželkou Hulgou; Hulga jeho prvá žena alebo homosexuálne dvojičky Akbar a Jeff.

"Život v pekle" sa objavil v množstve novín a časopisov a v niektorých sa dokonca objavuje ešte dnes. Spolu so svojou manželkou, Deborah Caplan (rozviedli sa v roku 1999) s ktorou sa spoznal ešte počas práce v Los Angeles Reader založil firmu Life in Hell Co., ktorá zabezpečovala šírenie Mattových projektov. Na konci 80-tych rokov sa Matt podieľal na výrobe reklám pre počítačovú firmu Apple.

Úspech menom Simpsonovci

Matt Groening
Matt s tričkom Barta

Komiks Life in Hell pomohol upútať pozornosť producenta Jamesa L. Brooksa, zakladateľa produkčného štúdia Gracie Films, ktorý v roku 1986 oslovil Matta ohľadom nejakých animácií. Matt súhlasil a dohodli si teda pracovné stretnutie. Pôvodne chceli použiť jeho postavy z Life in Hell, no Matt sa rozhodol kvôli možnému ohrozeniu jeho komiksu vytvoriť niečo úplne iné. Za pätnásť minút vytvoril rodinu Simpsonovcov.

Na stretnutí sa Brooksovým kolegom nová koncepcia páčila, ale chceli vedieť viac. "Pýtali sa ma: 'Čo robí otec?' odpovedal som, 'Pracuje v atómovej elektrárni.' Smiali sa, a to som už vedel, že som za vodou." Počas šou Tracey Ullmanovej sa teda vysielali krátke spoty, ku ktorým Matt písal scenáre , ktoré animovali David Silverman a Wes Archer. Po troch sériách (48 epizód) sa zo spotov vďaka obrovskému úspechu stal polhodinový televízny seriál na stanici FOX a to aj napriek tomu, že sa producenti báli, či môže animovaný seriál preraziť. No všetkých zaskočilo to, že seriál sa stal doposiaľ nevídaným hitom a bol nasadený do lukratívneho vysielacieho času.

Matt Groening
V zajatí Simpsonovcov

Hlavné postavy zo Simpsonovcov pomenoval po svojej vlastnej rodine. Tá sa však vraj na Simpsonovcov vlastnosťami vôbec nepodobá. Vymyslel si len meno Bart, pretože je to prešmyčka anglického slova brat (nespratník). Niektoré priezviská postáv zo seriálu pravdepodobne pochádzajú z názvov hlavných ulíc z Mattovho rodného mesta Portland (Flanders, Quimby, Lovejoy, Terwilliger a Powell).

Scenármi sa podieľal len na pár epizódach: Hezkej večer (s01), Mluvící Hlava (s01), Ctěný Pan Homer (s03) , Dvaadvacet krátkých filmů o Springfieldu (s07) V súčasnosti pôsobí ako tvorivý konzultant Simpsonovcov ako aj scenárista a producent celovečerného filmu The Simpsons Movie (Simpsonovci vo filme).

Futurama

FuturamaPlný entuziazmu z úspechu Simpsonovcov sa v roku 1997 pustil spolu s jeho kolegom scenáristom zo Simpsonovcov - Davidom S. Cohenom do nového seriálu s názvom Futurama. V tomto období sa ponorili do sci-fi knižiek svojho detstva od Isaaca Asimova a Philipa K. Dicka. Prelúskali sa aj seriálom Lost in Space. O rok na to, predložili dokončený projekt predstavenstvu spoločnosti Fox. Prvá epizóda Space Pilot 3000, ktorá bola odvysielaná 28. marca 1999, mala obrovský úspech a sledovanosť bola na úrovni 19 miliónov divákov. Nanešťastie sa Futurama po 5. odvysielaných sériách prerušila. Očakávajú sa však nové epizódy.

Ak sa chcete o tomto seriáli dozvedieť viac, navštívte našich kamarátov na Futurama.sk.

Bongo Comics Group

Logo Bongo Comics Group
Logo Bongo Comics Group
V roku 1993 založil Bongo Comics Group (názov vybral podľa mena postavy z jeho komiksu Life in Hell) spolu so Steveom a Cindy Vanceovými a Billom Morrisonom, pod ktorou vychádzajú komiksy Simpsonovcov a Futuramy.

Okrem klasických príbehov vychádzajú aj špeciálne série komiksov ako napríklad Krusty Comics, Lisa Comics, Bart Simpson, Bartman, Itchy & Scratchy Comics a Radioactive Man. V Európe sa o distribúciu stará spoločnosť Panini Comics (Dino Entertainment), pričom vychádzajú vo viacerých jazykoch. V Čechách ani na Slovensku žiaľ nevychádzajú.

Ocenenia

Matt Groening bol už nominovaný na 25 cien Emmy, z čoho sa mu podarilo získať 10 - deväť za Simpsonovcov a jednu za Futuramu. V roku 2002 vyhral Reuben Award udeľovanú National Cartoonist Society (Národnou komiksovou spoločnosťou) a v roku 2004 ho ocenili cenou British Comedy Award za výnimočný prínos v komédii.

Osobný život

Jeho súrodenci sa volajú Lisa, Margaret, Mark a Patty. V roku 1986 sa oženil s Deborah Caplanovou a mali spolu dvoch synov, ktorí sa volajú Homer a Abe. Po trinástich rokoch manželstva sa v roku 1999 rozviedli. Je členom rock and rollovej skupiny The Rock Bottom Remainders.

Otec: Homer Groening (zomrel v roku 1995)
Matka: Margaret Wiggum
Brat: Mark Groening
Sestra: Patricia Groening ("Patty")
Sestra: Lisa Groening (vydatá za Craiga Bartletta, tvorcu seriálu Hey Arnold!)
Sestra: Margaret Groening ("Maggie")
Bývalá manželka: M. Deborah Kaplan (svadba - 1987, rozvod - 1999)
Syn: Homer Groening (narodený 1989)
Syn: Abraham Groening (narodený 1991)

Zaujímavosti

  • Groening sa má vyslovovať ako grejning (rýmuje sa napríklad s anglickým slovom raining)
  • Matt je veľkým fanúšikom Godzilly
  • Jeho obľ. hudobný album je Trout Mask Replica od Captain Beefhead
  • Na univerzite si niekedy písal poznámky vo forme komiksov.
  • V jednej z jeho recenzíí pre Los Angeles Reader Groening úplne "zhodil" hudobníka Dannyho Elfmana až tak, že Elfman poslal do redakcie sťažnost.
  • Groening aj Bart Simpson sú ľaváci. Ďalší ľaváci v Simpsonovcoch sú: Ned Flanders, pán Burns
  • Niekoľko jeho postáv má stredné meno začínajúce na 'J', napríklad: Barthomolew J. Simpson, Homer J. Simpson, Abraham J. Simpson a Phillip J. Fry. Groening povedal, že je to odkaz na Bullwinkle J. Moose.
  • Na niektorých Mattových kresbách Homera Simpsona je Homerove ucho v tvare "G" a vlasy nad ním v tvare "M" podľa Groeningových iniciálok. Groening kreslí tieto iniciálky, keď maľuje Homera na autogramy pre fanúšikov.
TOPlistTOPlist