Postavy

Springfield je mestečko, v ktorom sa odohráva veľká väčšina deja seriálu. Môžete sa tu naučiť čosi o jeho histórii, základných údajoch, alebo si napríklad pozrieť podrobnú mapu mesta. Tiež sa venujeme rodinnému domu, v ktorom Simpsonovci bývajú na Evergreen Terrace.

Mesto Springfield

Panoramatický pohľad na mesto Springfield

Panoramatický pohľad na mesto Springfield.
Záber pochádza z traileru na Simpsonovcov vo filme.

Springfield je fiktívne mesto, do ktorého je zasadený TV seriál Simpsonovci, založený Jebediahom Springfieldom, nachádza sa pri Shelbyville.

Springfield vyzerá skôr ako malé mestečko ako nejaká veľká metropola. Sú tu atómová elektráreň, základná škola, malý baseballový štadión, letisko, prístav, niekoľko špecializovaných obchodných štvrtí a Bar u Vočka (Moe's Tavern) (bar ktorý, prevádzkuje Vočko (Moe Syzslak)).

Presná pozícia Springfieldu je už dlho námetom pre rôzne situácie v seriáli, založené na fakte, že každý štát v USA má aspoň jednu komunitu s takýmto menom.

Najbližšie susediace mesto je Shelbyville. Je medzi nimi silná rivalita, datujúca sa už súperením medzi ich zakladateľmi - Jebediahom Springfieldom a Shelbyvilleom Manhattanom. Lisa objavila, že Jebediah Springfield bol v skutočnosti Hans Sprungfeld - krvilačný pirát a nepriateľ Georgea Washingtona, ale rozhodla sa, že mýt o založení Springfieldu by mal byť zachovaný vo svojej pôvodnej podobe.

Pohľad na mesto Springfield

Mesto je rozdelené do viacerých mestských častí, ktoré zahŕňajú: Bum Town, Čínska štvrť, Crackton, východný Springfield, Grécka štvrť, Junkieville, Little Bangkok, Little Italy, Little Newark, Lower Eastside, Pressboard Estates, Recluse Ranch Estates, Skid Row, Springfield Prístav, Springfield Heights, Springshire, Tibetskú štvrť, západný Springfield, horľavú, homosexuálnu a ruskú štvrť. V mnohých epizódach sa rozloženie mesta odlišuje ako aj umiestenie budov v meste.

Masmédiá v Springfielde
Mestské noviny sa volajú - The Springfield Shopper. Najpopulárnejšia televízna stanica je KBBL-TV (Kanál 6) s Kentom Brockmanom alebo Arniem Pieom (vo vrtuľníku). Na KBBL tiež beží zábavná šou klauna Krustyho a Sideshow Mela. Raňajšie vysielanie v rádiu moderujú Bill a Marty. Channel Ocho je stanica vysielaná španielsky s Včelím mužom, ktorý účinkuje vo svojich nekonečných telenovelách.

Šport
Nachádzajú sa tu mnohé športové tímy a štadióny: baseballový tím Springfieldske Izotópy, Springfieldska automobilová rýchlodráha, býčia aréna, Monster Truck Rally (s Truckosaurom), tím amerického futbalu Springfieldske Atómy, hokejový tím Springfield Ice-otopes, pretekárska dráha pre psov a asociácia poloprofesionálnych boxerov.

Faktografia

Podrobná fiktívna mapa Springfieldu
Podrobná mapa Springfieldu zostavená fanúšikmi (pochádza zo stránky mapofspringfield.com). Ide samozrejme o fiktívnu mapu, mnohé miesta sa v seriáli počas rôznych epizód nenachádzajú na rovnakých miestach.
Založený: pred rokom 1649
Populácia: 30,720
Rozloha: 2,088,723 km (západný Springfield je totiž rozlohou trikrát väčší ako štát Texas)
Zakladateľ: Jebediah Springfield
Starosta: Joe Quimby
Telefónne predčíslie: 636 alebo 939
Hlavný priemysel: jadrová energia, pivo Duff, maloobchod, podvody (mafia), ohňostroje, animovaný seriál

Toto mestečko bolo založené v roku 1796. Jeho zakladateľom je Jebediah Springfield, ktorý má v meste aj svoju sochu, konkrétne v centre.

Čo sa týka názvu, tak ten si Matt Groening vybral zrejme z toho dôvodu, že Springfield je jedno z najobvyklejších mien pre mesto v Spojených štátoch. Asi sa mu nechcelo vymýšľať nič špeciálne.

Zaujíma vás kde sa presne nachádza Springfield? Ak ste sa na túto otázku už pokúšali nájsť odpoveď, určite budete vedieť, že žiadna presná odpoveď nie je. Sme si istí, že Springfield sa nachádza v Spojených štátoch. Ale ak by ste sa pokúsili vydedukovať presnú pozíciu mesta vynechávaním jednotlivých štátov, v ktorých nemôže byť, museli by ste vyškrtnúť skoro všetky. Touto otázkou sa veľmi podrobne zúberá stránka compuglobalhypermega.net, na ktorej nájdete ešte 13 štátov, ktoré by mohli byť domovom pre Springfield. Scenáristi radi používajú zatajenie respektíve zabránenie prezradenia miesta v samotných epizódach akýmisi "náhodami". Ak sa niekedy predsa len dozvieme, kde sa Springfield skutočne nachádza, je dosť možné, že v niektorej z epizód natrafíme na detail, ktorý bude s týmto umiestnením v rozpore. V každom prípade, sa to určite ešte dlho nedozvieme.

Pár detailov o Springfielde


Pohľadnica
Pohľadnica Springfieldu

Dom Simpsonovcov

Typický pohľad na dom
Typický pohľad na dom

Simpsonovci momentálne bývajú na Evergreen Terrace 742 v Springfielde. Predtým sa pár krát sťahovali, ale teraz viac menej zakotvili definitívne na tejto adrese. Napriek rôznym katastrofám, ktoré tento dom postihli, zostáva stále rovnaký. Je to typický malomestský americký dom, v akých bývajú typickí Američania. O to koniec koncov Mattovi Groeningovi aj išlo. Simpsonovci susedia s rodinou Flandersovcov, druhých susedov veľmi často v seriáli nevídame.

Je to ružovo-oranžový dvojpodlažný dom s garážou, pivnicou a podkrovím. Dole sa nachádza kuchyňa so schodami do pivnice, obývačka, jedáleň, garáž, "druhá obývačka" (Rumpus room - vidíme veľmi zriedkavo - Homer tam relaxoval v epizódach Drobné kiksy nad komiksy - s02 a Velký bratr - s04, odkiaľ mohol pozorovať bitku chlapcov na Bartovom dome na strome) a práčovňa. Na poschodí sa nachádza rodičovská spálňa (s kúpeľňou), Bartova izba, Lízina izba a Maggieina izba, kúpeľňa a nejaké "prázdne" izby, často zobrazované na iných miestach v rozličných epizódach. Nájdeme tu aj otvor do podkrovia. Viac detailov nájdete na mapke domu nižšie. V Špeciálnom čarodejníckom dieli IV (s05) je v obývačke za knižnicou portál, ktorý vedia do trojrozmerného sveta (v týchto špeciálnych epizódach sa ale všetko vymyká z normálu).

Záhrada vzadu je oplotená dreveným kolíkovým plotom a kríkom, obsahuje strom na ktorom má Bart svoj domček (treehouse - odtiaľ aj názov pre Špeciálne čarodejnícke diely - Treehouse of Horror) a terasu.

Dom 2
Ďalší pohľad na dom

Vybavenie domu sa taktiež často mení v závislosti od epizód. Niekedy majú doma ping-pongový stôl inokedy zmäkčovač vody. V suteréne je vždy práčka a sušička a veľká Olmecká socha, ktorú dostali od pána Burnsa. Tu dole Homer napríklad potajomky vyrábal alkohol, aby mesto počas zákazu alkoholu malo svoje zdroje.

Dom je často zobrazovaný ako polorozpadnutý a ošarpaný, kde strecha zateká a kuchyňa sa rozpadá. V rámci gagov sa v dome nachádzajú neobvyklé veci ako azbest, toxický odpad, skrytý poklad alebo mláďa dinosaura. Dokonca občas môžeme vidieť mačku Simpsonovcov Sňehulku 2 medzi stenami. Avšak Marge sa snaží izby, v ktorých sa zdržiavajú udržiavať v dobrom stave. Frank Grimes (smoliar a Homerov kolega z epizódy HomerĹŻv nepřítel - s08) popísal tento dom ako palác.

Ďalšie adresy
V seriáli sa stretávame aj s inými adresami kde rodina Simpsonovcov býva Zaujímavosti Telefónne čísla

Replika domu v skutočnom svete

Skutočná podoba domu podľa seriálu bola postavená v roku 1997 spoločnosťou Kaufman & Broad Home ako propagácia seriálu sponzorovaná spoločnosťami FOX a Pepsi. Dom bol namaľovaný a vybavený nábytkom a rôznymi drobnosťami aby sa zhodoval so svojou televíznou predlohou, aj keď rozmery skutočného domu sú menšie ako rozmery toho seriálového. Dom bol zaradený ako cena do súťaže, pričom výherkyňou sa stala Barbara Howardová, dôchodkyňa z Richmondu, štát Kentucky. Dom bol, postavený na 712 Red Bark Lane v Las Vegas, štát Nevada; odvtedy už bol premaľovaný.

TOPlistTOPlist