Postavy

Kto vymyslel Simpsonovcov? Kto seriál momentálne produkuje? Kto je s ním od začiatku? Tvorcovia sú ľudia, vďaka ktorým sa seriál dostal tam, kde je teraz. V tejto sekcii sa o nich môžete dozvedieť viac.

James L. Brooks - výkonný producent

James L. Brooks
James L. Brooks

Narodil sa 9. mája 1940 v mestskej časti New Yorku - Brooklyn, vyrastal však v New Jersey. Svoju televíznu kariéru začal ako scenárista pre správy stanice CBS (1964-1966). Neskôr sa podieľal na scenároch a produkovaní televíznych seriálov a relácií, medzi najpopulárnejšie patria "Lou Grant", "Room 222", "Taxi" alebo "The Simpsons".

V roku 1978 začal prvýkrát pracovať na celovečerných filmoch. Spolu s režisérom Alan J. Pakulom sa podieľal na filme "Starting Over" (scenár a produkcia) a neskôr napísal, produkoval a sám režíroval film Terms of Endearment v roku 1983, no a tento film mu priniesol troch Oscarov.

Brooks neskôr v roku 1984 založil svoju vlastnú televíznu a filmovú produkčnú spoločnosť s názvom Gracie Films. Pod touto spoločnosťou vytvoril šou Tracey Ullmanovej, kde sa objavil vo svojej prvej podobe aj seriál neskôr známy ako Simpsonovci.

Jeho druhý film - romantická komédia "Broadcast News", bol tiež nominovaný na Oscara (za najlepšieho predstaviteľa v hlavnej úlohe) a získal mnoho ocenení od kritikov.

Pod Gracie Films produkoval ešte mnoho celovečerných filmov ako napríklad "Veľký" (1988) s Tomom Hanksom v hlavnej úlohe, "Jerry Maguire" (1996) s Tomom Cruiseom, "Grázli" (Bottle Rocket - 1996) alebo "Tak dobre ako sa len dá" (As Good As it Gets - 1997) s Jackom Nicholsonom a Helen Huntovou, ktorý obaja za svoj výkon vyhrali Oscarov. Populárny bol aj jeho ďalší animovaný seriál "The Critic", ktorého hlavná postava je filmový kritik Jay Sherman a vytvoril ho v spolupráci s jeho kolegami zo Simpsonovcov Mikeom Risseom a Alom Jeanom. Po dvoch sériách ho však v roku 1995 zrušili.

James L. Brooks je stále výkonným producentom Simpsonovcov. Na svojom konte má už 19 cien Emmy.

Al Jean - scenárista, výkonný producent

Al Jean
Al Jean

Al sa narodil v meste Farmington Hills, štát Michigan 9. januára 1962. Navštevoval školu pre nadané deti Roeper City & Country school v Bloomfielde, hovorí sa, že niekoľko študentov z tejto školy sa stalo inšpiráciou pre postavy zo Simpsonovcov. Po tom, ako zmaturoval na Harrison High School, študoval na Harvardskej Univerzite.

Po škole sa venoval písaniu scenárov. Pracoval v tíme scenáristov pre sitcom "Alf", známy aj u nás. Spolupracoval aj na pokračovaní úspešnej paródie "Pripútajte sa prosím" (Airplane II: The Sequel - 1982). Spolu s Mikeom Reissom vytvoril animovaný seriál "The Critic" o filmovom kritikovi.

Od začiatku seriálu písal scenáre. Napísal scenáre k epizódam ako "A ílený Homer" (s03), "Cena lásky" (s03) alebo "Homr" (s12). Od roku 2001 (s13) je výkonným producentom Simpsonovcov, ktorí mu priniesli už 4 ceny Emmy.

Mike Reiss - producent, výkonný producent a scenárista

Mike Reiss
Mike Reiss

Tento scenárista komediálnych televíznych seriálov sa narodil v meste Bristol, štát Connecticut, 1. septembra 1959. Študoval na Harvarde. Často spolupracoval so svojím scenáristickým kolegom Alom Jeanom (National Lampoon magazine, The Tonight Show with Johnny Carson) a v roku 1994 vytvorili popri Simpsonovcoch svoj vlastný animovaný seriál The Critic.

Neskôr nezávisle produkoval krátky internetový animovaný seriál Queer Duck pre Icebox.com. V roku 2002 ho prevzala stanica Showtime, bol vyprodukovaný aj film Queer Duck: The Movie.

Medzi ďalšie seriály, ktoré Reiss produkoval patria It's Garry Shandling's Show, Teen Angel, The PJs, a The Oblongs.

Mike Reiss pracoval na Simpsonovcoch 11 sérií po sebe, spolu s A. Jeanom sa podieľal na scenároch k epizódam ako Taková Nenormální Rodinka, Smutná Lisa (s01), Šílený Homer (s03) alebo Himlhergotdonerveterkrucajselement (s08) a vyprodukoval viac ako 200 epizód. Patrí tak nepochybne k stabilným základom seriálu. Počas 4. série bol výkonným producentom, jeho práca bola ocenená štyrmi cenami Emmy.

Mike Scully - scenárista, výkonný producent

Mike Scully
Mike Scully

Mike Scully vyrastal v západnom Springfielde, mesto v štáte Massachusetts (narodil sa 2. októbra 1954) a osud ho napokon zavial do iného Springfieldu, tentoraz fiktívneho. V roku 1982 sa presťahoval do Los Angeles, kde začínal ako herec v televíznych programoch a komik na súkromných večerných vystúpeniach. No v roku 1986 sa rozhodol vložiť všetok svoj talent do písania scenárov pre televíziu.

V apríli 1993 ho prijali do tímu tvorcov Simpsonovcov (vtedy bola práve v produkcii piata séria). Napísal teda scenár k niekoľkým epizódam, medzi ktoré patria Lízina rivalka, Dva tucty a jeden chrt, Líza na ledu (s06), HomerĹŻv tým (s07) a Lízina schĹŻzka s blbostí (s08).

V roku 1997 sa stal výkonným producentom Simpsonovcov počas sérií 9 až 12 (1997-2001). Mike Scully bol na čele viac ako 500 ľudí, nerobil však žiadne rozhodnutia sám bez diskusie s personálom. Je stále v úzkej spolupráci s Mattom Groeningom a tiež Jamesom L. Brooksom. Mnohí fanúšikovia tvrdia, že práve za jeho čias, začal seriál upadať, najmä menej nápaditými scenármi, ako aj prílišným predlžovaním niektorých vtipov.

Po Simpsonovcoch sa snažil vytvoriť vlastný seriál The Pitts spolu so svojou ženou Juliou Thacker-Scullyovou (tá tiež píše pre Simpsonovcov), ktorý predali spoločnosti FBC a prvá časť bola odvysielaná v roku 2003. Po niekoľkých epizódach však táto stanica zrušila tento seriál pre nedostatok divákov. Písal tiež scenáre pre sitcom Everybody Loves Raymond, konkrétne jeho 8. sériu. Mike má s manželkou 5 dcér.

Od 15. série je konzultantom Simpsonovcov, no a podieľal sa aj na scenári k celovečernému filmu - The Simpsons Movie.

David Silverman - režisér, animátor

David Silverman
David Silverman

David Silverman sa narodil v New Yorku, 15. marca 1957. Je animátor a režisér Simpsonovcov už od počiatku. Už ako 11 ročný vytváral animácie a dokonca získal ocenenia za filmy "Feat of Clay" a "Surreal Estate". Podieľal sa na niekoľkých seriáloch ako Alf alebo Parker Lewis Neprehráva, a tiež na animovaných seriáloch - "Dilbert", "Duckman" alebo "The Delajungle Family". Je známy tým, že animoval pôvodnú rodinku Simpsonovcov (povedal, že spolu s Billom Koppom a Wesom Archerom začali animovať skeče presne 23. marca 1987) v skečoch šou Tracey Ullmanovej. Začal študovať na Marylandskej Univerzite, College Park počas dvoch rokov a začal sa sústreďovať na umenie. Potom navštevoval filmovú Californskú Univerzitu v Los Angeles, odbor animácia.

Pripisujú sa mu veľké zásluhy vo vytvorení väčšiny "pravidiel" pre kresbu postáv zo Simpsonovcov. Obajvil sa v epizóde "Goo Goo Gai Pan" (s16) počas záverečných titulkov, kde dáva krátky návod na to ako nakresliť Barta. Je tiež častým autorom audio komentárov na oficiálnych DVD. David sa v seriáli v animovanej podobe predstavil v epizóde "Představují se Itchy, Scratchy a Poochie" (s08), kde hrá animátora, ktorý nakreslil postavu Poochieho.

Po čase opustil Simpsonovcov, a pripojil sa k štúdiu Dream Works, aby režíroval film The Road to El Dorado. Neskôr sa dostal do štúdia Pixar (1998), kde sa podieľal na filme Príšerky a.s. (Monsters inc.). Napísal scenár k Dobe ľadovej a ako umelecký režisér pracoval na filme Looney Tunes Back in Action.

Je režisérom The Simpsons Movie, nepochybne pre svoje bohaté skúsenosti a dôveru, ktorú má u producentov a Matta Greoninga. Je tiež jedným z členov tímu tvorcov, ktorý sa úspešne presadil aj mimo Simpsonovcov.

Alf Clausen - hudobný skladateľ

Alf Clausen
Alf Clausen

Skladateľ Alf Clausen sa narodil 28. marca 1941 v meste Minneapolis (štát Minnesota). Vyštudoval North Dakota State University, Wisconsinskú Univerzitu a Bostonskú Berklee College of Music, diplomami z komponovania. Alf sa neskôr začal venovať skladaniu hudby pre televízne seriály - Alf, Roseanne, The Critic a White beet ako aj pre celovečerné filmy - Žblnk, Half Baked, Bláznivá strela.

Jeho tvorba (textár, dirigent, producent) zo Simpsonovcov sa objavila na dvoch albumoch: The Simpsons: Songs In The Key Of Springfield, Go Simpsonic With The Simpsons: More Original Music From The Television Series.

Vďaka svojej práci na Simpsonovcoch obdržal aj mnoho ocenení: 2 ceny Emmy Awards (mal 27 nominácií), 3 ceny Annie Awards a 4 ceny ASCAP Film and Television Music Awards. Ak sa chcete dozvedieť viac, Alf má aj svoju oficiálnu internetovú stránku.

Danny Elfman - textár, skladateľ zvučky

Danny Elfman
Danny Elfman

Celým menom Daniel Robert Elfman (narodený 29. mája 1956 v Los Angeles, California) patrí nepochybne medzi najtalentovanejších filmových skladateľov svojej generácie. Režisér Tim Burton ho požiadal o hudbu k jeho filmu Pee-wee's Big Adventure (1985). S ním spolupracoval aj na ďalších jeho filmoch: Beetlejuice (1988), Batman (1989), Nožnicovoruký Edward (1990), Batman sa vracia (1992), Mars útočí! (1996), Sleepy Hollow (1999), Planéta opíc (2001), Charlie a továreň na čokoládu (2005), Mŕtva nevesta Tima Burtona (2005).

Bol lídrom rockovej skupiny Oingo Boingo od roku 1978 až po jej rozpad v roku 1995.

Vyberáme najznámejšie filmy, ku ktorým zložil hudbu: Návrat Sommersbyho (1993), Mission: Impossible (1996), Dobrý Will Hunting (1997), Muži v čiernom (1997), Chicago (2002), Spider Man (2002), Červený drak (2002), Hulk (2003).

Zložil aj niekoľko ústredných zneliek k televíznym seriálom, najznámejšie sú - Simpsonovci, Príbehy zo záhrobia a Zúfalé manželky.

TOPlistTOPlist