Reklamné kapane

Zaujíma vás kto stojí za hlasom Homera, Barta alebo pána Burnsa? Na to vám poskytne odpoveď práve táto časť. Tiež sa tu môžete dozvedieť, ako znejú Simpsonovci v iných jazykoch, v ktorých krajinách sa seriál vysiela a ďalšie drobnosti.

 • Ak sa chcete dozvedieť viac o českom dabingu, tak navštívte našu sekciu "Český dabing".

Pôvodné znenie - originálny dabing

Originálny dabing Simpsonovcov má na starosti 6 hlavných dabérov. Dan Castellaneta dabuje Homera, Aba, klauna Krustho a iné najmä dospelé mužské postavy. Julie Kavnerová prepožičiava hlas Marge, Patty a Selme a zriedkavo hrá príležitostné postavy. Nancy Cartwrightová dabuje Barta a ďalšie deti. Yeardley Smithová, hlas Lisy Simpsonovej, je jediná z dabérov, ktorá dabuje pravidelne iba jenu postavu, aj keď si zriedkavo zahrá nejakú v niektorých epizódach. Dvaja ďalší mužský predstavitelia nedabujú nikoho z rodiny, ale väčšinu ľudí z mesta. Hank Azaria napríklad dabuje Vočka (Moe), šerifa Wigguma a Apua, Harry Shearer sa stará o hlasy pána Burnsa, Smithersa, riaditeľa Skinnera, Neda Flandersa a doktora Dlahu (Dr. Hibbert). Každý z týchto dabérov, s výnimkou Harryho Shearera, už získal cenu Emmy za Výnimočný dabingový výkon.

Obsadenie

Okrem hlavných členov štábu dabérov pomáhajú aj Pamela Haydenová, Tress MacNeilleová, Marcia Wallaceová, Maggie Roswellová a Russi Taylorová. Postavy, ktoré sa v seriáli objavujú menej často a ktorých dabingoví herci sú označovaní ako špeciálni hostia dabujú napríklad Phil Hartman, Jon Lovitz, Jane Kaczmarek, Jan Hooks, Joe Mantegna, Maurice LaMarche a Kelsey Grammer. Hviezdne postavy, ktoré sa objavujú najmä v neskorších sériách dabujú štylizované verzie samých seba, väčšinou sa v epizóde predstavie len na krátku dobu.

Hlavní predstavitelia boli už párkrát zapletení v medializovanom platovom spore s Foxom. V roku 1998 pohrozili štrajkom, čo prinútilo spoločnosť 20th Century Fox zvýšiť ich platy z 30 000 dolárov za epizódu na $125 000 za jednu epizódu. Matt Groening ich v tom dokonca podporoval. Zisky z predaja DVDčok stúpali a dabéri sa prestali objavovať v dabingovom štúdiu v apríli 2004. Nasledovalo prerušenie dabovania po neúspešnom vyjednávaní s Foxom, keď požadovali 360 000 dolárov za jednu epizódu alebo $8 miliónov za celú sériu. Napokon sa hercom s Foxom podarilo dohodnúť 2. mája 2004.

Dan Castellaneta ako Homer

Dan Castellaneta
Dan Castellaneta

Dan celým menom Daniel Louis Castellaneta sa narodil 10. septembra 1958 (ako som si všimol na niektorých serveroch sú chybné informácie, toto bola najfrekventovanejšia možnosť, ešte som našiel 27. október 1957 a 1. január 1958) v Chicagu v štáte Illinois (v USA). Študoval na Oak Park and River Forest High School a neskôr na univerzite Northern Illinois. Na škole hrával baseball a asistent trénera o ňom povedal: "Dan je vtipný , ale hádže ako baba."

Po vysokej škole zistil, že by chcel robiť herectvo a išiel na konkurz do skupiny "kočovných hercov" Second City. Second City ho prijala a tu nadobudol mnohé herecké skúsenosti/schopnosti. Neskôr ho oslovila stanica Fox ,aby pracoval na krátkych animovaných skečoch v Tracey Ullman Show, kde daboval niekoľko postáv Homera, Aba Simpsonovcov a klauna Krustyho. Táto show sa veľmi ujala a už 17. decembra 1989 mohol dabovať Homera v premiérovej epizóde seriálu Simpsonovci. Okrem Homera v tomto seriáli stvárnil mnoho postáv a stal sa najdôležitejším dabingovým hercom v seriáli.

Postavy ktoré daboval v Simpsonovcoch sú tieto: Homer Simpson, Abe Grampa Simpson, Santa's Little Helper, Barney Gumble, klaun Krusty, školník Willie, starosta Quimby, Hans Moleman (Krtkovic), Sideshow Mel, Itchy, Gil, Big Rich Texan (Texasan), kaskadér Lance Murdock, reportér Arnie Pie, mimozemšťan Kodos, Scott Christian, Squeaky-Voice Teen, Mr. Teeny, Leopold, Gary, Bill (z KBBL), Freddy Quimby, Burnsov právnik, Louie, Poochie (v seriáli ho daboval Homer), Bill Clinton (AABF08) a niekoľko ďalších.

Dan Castellaneta 1
O Homerov hlas sa stará od úplného začiatku seriálu

Ako vidíte je ich núzaj dosť a dokonca sa aj on sám objavil v seriáli v epizóde "Homer Simpson, This Is Your Wife" (s18). Ako dabingový herec nevystupoval len v Simpsonovcoch, ale aj v mnohých iných filmoch, dokonca nie len ako dabingový herec. Hral napríklad doktora Emmetta L. Browna v animovanom filme "Back to the Future" (Návrat do budúcnosti), hlavnú postavu v seriáli Earthworm Jim, vedľajšie postavy zo seriálov "Priatelia", "Star Gate", "Ženatý so záväzkami" a dokonca aj jednu postavu z ďalšieho Groeningovho seriálu Futurama, kde si zahral vedľajšiu postavu Devil Robot a mnohé iné postavy.

Tu je zoznam niektorých filmov a seriálov, v ktorých sa nejakým spôsobom objavil:

Filmy

 • Cash (2007)
 • The Simpsons Movie (2007)
 • The Pursuit of Happyness (2006)
 • Casper's Scare School (2006)
 • The Jimmy Timmy Power Hour (2004)
 • Space Jam (1996)
 • Love Affair (1994)
 • The Return of Jafar (1994)
 • Super Mario Bros. (1993)
 • Don't Tell Mom the Babysitter's Dead (1991)
 • K-9 (1989)
 • Say Anything... (1989)
 • Nothing in Common (1986)
Dan Castellaneta - I Am Not Homer
Danove CD - I Am Not Homer

Seriály

 • That '70s Show (2006)
 • Veronica Mars (2006)
 • Frasier (2004) - Brad
 • Stargate SG-1 (2004)- občan Joe
 • Everybody Loves Raymond (2003) - tréner Bryan
 • Cow and Chicken (1997)
 • Hey Arnold! (1996-2002) - Dedko
 • Friends (1996) - ošetrovateľ v ZOO
 • Earthworm Jim (1994) - Jim
 • Sonic the Hedgehog (1993) - Lazar
 • Back to the Future: The Animated Series (1991-1993) - doktor Emmett L. Brown
 • Taz-Mania (1991)
 • Married...With Children (1990) - Pete-homosexuál
 • The Simpsons (1989-prítomnosť)
 • Futurama (niektoré epizódy medzi rokmi 1999 a 2003) Robot Devil ("Beelzebot")

Jeho prácu veľmi obdivujem a jeho umenie ste mohli vidieť v jednom videu, ktoré kolovalo (koluje) po internete - geniálne menil hlasy svojich postáv. Ak ste ho ešte nevideli pozrite si ho na YouTube.com, zaručujem, že sa dobre pobavíte. Dan dokonca vydal svoje vlastné CD s názvom I Am Not Homer (Nie som Homer).

Harry Shearer

Harry Shearer
Harry Shearer

Narodil sa 23. decembra 1943 v Los Angeles (California). Momentálne nedabuje nikoho z rodiny Simpsonovcov, ale v seriáli už hral viac ako 100 hlasov, čo je viac ako hociktorý iný dabér. Medzi najznámejšie postavy, ktoré Harry dabuje patria: pán Burns, Waylon Smithers, Ned Flanders, riaditeľ Skinner, Otto, reverend Lovejoy, Dr. Hibbert (Dlaha), Dr. Marvin Monroe, Kent Brockman, Jasper, Lenny, Eddie, Rainier Wolfcastle, Scratchy, Herman, Dewey Largo, Marty, Kang, Jebediah Springfield, Cesar, Woodrow, Nigel, Birch Barlow alebo George Bush.

Shearer začal hrať vo veku 7 rokov. Jeho debut mal vo filme Abbott and Costello Go To Mars. Keď posledné dni sieťového rádia urobili cestu pre prvé dni živej TV, mladý Shearer sa často objavoval v The Jack Benny Show, tak často ako v GE Theatre, Alfred Hitchock Presents a hral rolu Ediieho Haskellsa v pilotnej epizóde Leave It To Beaver. Harry získal národné uznanie ako jeden z tvorcov a hviezda This Is Spinal Tap, kde stvárnil heavy metalistu Dereka Smallsa v výsmešnom "rockumente".

Godzilla, Truman Show a Edtv sú asi najznámejšími filmami z jeho filmografie.

Harry bol scenárista a herec v Saturday Night Live dve sezóny. Jeho nedávne televízne vystúpenia boli medzi inými aj v Dawsons Creek, MadTV a Just Shoot Me.

Hank Azaria

Hank Azaria
Hank Azaria

Hank Albert Azaria, rodák z New Yorku (25. apríla 1964) dabuje približne toľko stálych postáv ako Harry Shearer, ale keď príde na jednorázové malé role, Hank predstavuje väčšinu z nich. Tu je neúplný zoznam: Moe (Vočko) Szyslak, Apu Nahasapeemapetilon, Clancy Wiggum, Dr. Nick Riviera, inšpektor Chalmers, profesor Frink, Komiksák, Lou, Carl, Haďák (Snake), Kirk Van Houten, kapitán McCallister, Bumblebee Man, Cletus, Guibole, Akira, Drederick Tatum, Bob Arnold, Gabbo, Doug, Brad Goodman, Don Vittorio, Dr. Foster a Frank Grimes.

Zahral si aj v mnohých filmoch, napríklad: Pretty Woman, Now and Then, Heat, Godzilla, Celebrity of Woody Allen, Mystery Men or Couple of stars. Získal už 4 ceny Emmy, zatiaľ poslednú v roku 2003 za dabing v epizóde 14. série Moe baby blues ( Vočko pečuje o malou).

Objavil sa tiež v niekoľkých televíznych seriáloch - Mad About You, Herman's Head alebo ako Phoebin ex-priateľ David v seriáli Priatelia.

Hank sa oženil s herečkou Helen Hunt v júli 1999, ale rozviedli sa v decembri 2000.

Nancy Cartwrightová

Nancy Cartwright
Nancy Cartwrightová

Nancy Campbell Cartwrightová sa narodila 25. októbra 1957 v meste Dayton, štát Ohio. Je známa práve pre jej rolu v Simpsonovcoch, pričom najmä vďaka dabingu Barta Simpsona alebo Ralpha Wigguma. Dabuje tiež Kearneyho a Todda Flandersa.

Nancy maturovala na Kettering Fairmont High School, neskôr navštevovala Ohio University pred prejdením na University of California v Los Angeles, kde získala divadelný diplom. Má viac ako dvadsaťročné skúsenosti za mikrofónom. Okrem dabingu v Simpsonovcoch dabovala ešte v rôznych ďalších animovaných seriáloch ako: Kim Possible, All Grown Up!, The Replacements, Richie Rich, Goof Troop, Animaniacs, Pinky and the Brain, My little Pony, The Critic, God, The Devil and Bob, Mike, Lu & Og, Pound Puppies, The Snorks, Galaxy High a Timberwolf.

Objavila sa aj pred kamerou v rôznych seriáloch a filmoch: Fame, Empty Nest, Cheers, The Fresh Prince of Bel-Air, Twilight Zone: The Movie, Flesh + Blood, Godzilla a tiež v televíznom filme Marian Rose White. Aščinkovala aj v akčnom seriáli 24, v 6. sérii si zahrala Jeannie Tylerovú.

Nancy Cartwright
"Bartov hlas"

Jej autobiografia s názvom My Life as a Ten-Year-Old Boy (Môj život ako desať ročný chlapec, z roku 2001), ktorá sa stala best-sellerom, ponúka pohľad do zákulisia fenoménu Simpsonovcov. Táto kniha bola vydaná aj v audio verzii.

Získala ceny Emmy a Annie za Barta Simpsona a Nelsona Muntza. Okrem toho získala ceny Emmy aj za dabing v seriáloch Animaniacs, Elmyra, Pinky and The Brain.

Nancy aktívne podporuje aj mnohé neziskové organizácie, ktoré pomáhajú deťom.

Je scientologičkou od roku 1989. Scientológia je považovaná v Spojených štátoch za sektu, ktorej členom je aj známy herec Tom Cruise. Scientológii venovala 10 miliónov dolárov, čo je viac ako dvojnásobok jej ročného platu. Bola vydatá za spisovateľa Warrena Murphyho od roku 1988. Dvojica mala dve deti, rozviedli sa v roku 2005. Rada preteká na automobilovej dráhe a chcela by získať licenciu NASCAR. Môžete tiež navštíviť jej oficiálnu stránku.

Julie Kavnerová

Julie Kavner
Julie Kavnerová

Julie Deborah Kavnerová sa narodila 7. septembra 1951 v Los Angeles, štát California ako dcéra Rose, rodinnej poradkyne a Davida, výrobcu nábytku. V Simpsonovcoch dabuje Marge Simpsonovú a zahrala si vo viacerých filmoch.

Navštevovala školu Beverly Hills High School a študovala divadelné umenie na San Diego State University, ktorú absolvovala v roku 1971. Jej dcéra sa narodila v roku 1984.

Hrala rolu Brendy Morgensternovej v televíznom seriáli Rhoda. Julie sa často objavovala vo filmoch režiséra Woodyho Allena, často vo vedľajších úlohách vo filmoch ako Radio Days, New York Stories, Alice, Shadows and Fog, Hannah and Her Sister a tiež Deconstructing Harry. Zahrala si aj vo filme Čas prebudenia s Robertom De Nirom a Robinom Williamsom z roku 1990. Ďalej účinkovala v TV filme Revenge of the Stepford Wives (1980) a v komediálnej dráme This Is My Life z roku 1992. Odvtedy sa Julie Kavnerová venovala iba vedľajším úlohám a dabingu. V zatiaľ jej poslednom filme si zahrala rolu matky Adama Sandlera vo filme Klik - život na diaľkové ovládanie z roku 2006. Aščinkovala aj na divadelnom pódiu v niekoľkých predstaveniach.

V Simpsonovcoch dabuje v pôvodnom znení Marge, Patty, Selmu, ich mamu Jacqueline Bouvierovú a Gladys Bouvierovú. Je známa tým, že na verejnosti nikdy nepredvádza hlas žiadnej zo svojich postáv, dokonca nedovolí, aby ju pri dabovaní natáčali.

Yeardley Smithová

Yeardley Smith
Yeardley Smithová

Martha Maria Yeardley Smithová sa narodila 3. júla 1964 v Paríži, no vyrastala vo Washingtone, D.C. Je americká herečka a dabingová herečka, známa najmä svojou úlohou Lisy Simpsonovej.

Okrem svojej najznámejšej úlohy Lisy v Simpsonovcoch (v seriáli nedabuje nikoho iného, až na malé výnimky) sa objavila v sitcomoch Herman's Head a Dharma a Greg. Aščinkovala vo filmoch The Legend of Billie Jean (1985), Dobrodruhovia z veľkomesta (1991), Maximum Overdrive (1986) a Tak dobre ako sa len dá (1997), všetko vo vedľajších rolách.

Zaujímavosťou je, že pôvodne sa uchádzala o dabing Barta, zatiaľ čo Nancy Cartwrightová sa uchádzala o dabing Lisy. Producenti sa však rozhodli, že Yeardley bude viac sedieť Lisin hlas.

Vyhrala tiež cenu Emmy za jej dabing v Simpsonovcoch v roku 1992. Lisin hlas sa od jej vlastnej líši iba tým, že je položený vyššie.

V roku 1990 sa vydala za herca Christophera Grovea a o dva roky sa s ním rozviedla. Teraz je vydatá za Daniela Ericksona, zobrali sa v roku 2002.

Pamela Haydenová

Pamela Hayden
Pamela Haydenová

Pamela Haydenová sa narodila 28. novembra 1953. Je americká herečka, známa najmä vďaka svojmu účinkovaniu v Simpsonovcoch.

Je tiež verejne vystupujúcou komičkou a vystupovala tak v mnohých Los Angeleských nočných kluboch. Má za sebou rôzne vystúpenia v divadle, televíznych filmoch a dabingových úlohách.

V Simpsonovcoch dabuje Milhousea Van Houtena, Jimba Jonesa, Roda Flandersa, Malibu Stacy, Sarah Wiggumovú a Janey Powellovú. Okrem toho si zahrala v niekoľkých filmoch vedľajšie role a často dabovala postavy v animovaných filmoch/seriáloch ako napríklad Pinky and the Brain alebo Hey Arnold!

Tress MacNeilleová

Tress MacNeille
Tress MacNeilleová

Tress MacNeilleová sa narodila 20. júna 1951 a je známa dabingová herečka. Jej najvýznamnejšie role sú v seriáloch Simpsonovci, Futurama a Animaniacs. Jej najznámejšími postavami, ktoré v Simpsonovcoch dabuje sú: Agnes Skinnerová, Brandine Spucklerová alebo Dolph. Vo Futurame dabuje napríklad postavu Maminka.

Tress dabovala v ďalších animovaných seriáloch ako Rýchla rota Chipa a Dalea.

Ďalšie postavy, ktoré dabuje: Cookie Kwanová, Brandice Dlahová, Bláznivá Mačacia dáma, kuchárka Doris, Manjulia, Gavin, Billy, Nelsonova matka, Plopper - Homerovo prasiatko z filmu, Colin - Lisin priateľ z filmu, ...

Postavy, ktoré dabuje vo Futurame: Linda, Tinny Tim, Hattie McDoogal, Munda,...

Maggie Roswellová

Maggie Roswell
Maggie Roswellová

Maggie Roswellová (celé meno Mary Margaret Nena Roswell) sa narodila 14. novembra 1952 v Los Angeles.

Špecializuje sa na dabing a v Simsonovcoch dabuje z tých najznámejších postáv Maude Flandersovú, Helen Lovejoyovú, slečnu Hooverovú alebo Luann Van Houtenovú.

Od roku 1999 až do roku 2002 nedabovala svoje postavy, kvôli finančným rozporom s producentami. Počas tejto doby ju nahradila Marcia Mitzman Gavenová.

Je vydatá za herca Hala Raylea od roku 1987. Ich dcéra Spenser Freeland Rayleová, sa narodila v roku 1993.


Russi Taylorová

Russi Taylor
Russi Taylorová

Russi Taylorová sa narodila 4. mája 1944 v meste Cambridge, štát Massachsetts. Od roku 1986 dabuje postavičku Minnie z Disneyho populárneho animovaného seriálu - Mickey Mouse.

Dabovala tiež Hueya, Deweya a Louiea v seriáli Káčerovo (Ducktales) a vo všetkých filmoch/hrách kde sa traja kačací bratia objavili. V Simpsonovcoch dabuje napríklad tieto postavy: Martin Prince, Sherri, Terri a Üter.

Je zosobášená s Wayneom Allwineom, ktorý je zároveň súčasným hlasom Mickey Mousea.

TOPlistTOPlist